Różnice między marketingiem B2B a B2C.

B2B (biznes do biznesu) oraz B2C (biznes do klienta) to dwa najpopularniejsze modele biznesowe na świecie. Główna różnica między nimi polega na „rodzaju” klienta. Z tego względu strategie marketingowe firm B2B nie mogą być używane w firmach B2C i na odwrót. Jest to ważne zarówno w cyfrowym, jak i tradycyjnym marketingu. Zrozumienie różnic jest konieczne, aby tworzyć skuteczną strategię marketingową. Różnice w podejściu marketingowym wynikają z podstawowych różnic między tymi modelami.

Marketing B2C oraz B2B - definicje

B2C odnosi się do biznesu, który bezpośrednio sprzedaje swoje produkty lub usługi konkretnemu konsumentowi. Zazwyczaj te firmy mają znacznie prostszy system sprzedaży, ponieważ sprzedają indywidualnemu konsumentowi, który jest na końcowym punktem sprzedażowej drogi. Tacy klienci podejmują własne decyzje, a transakcje zwykle obejmują znacznie mniejsze ilości towarów bądź usług, a co najważniejsze - mogą być tylko jednorazowymi zakupami. Proces sprzedaży jest prosty i szybki - często wystarczy jedno kliknięcie, jedno spotkanie czy jeden telefon.

Natomiast marketing B2B odnosi się do biznesu, który sprzedaje swoje produkty bądź usługi innym firmom. Często proces sprzedaży w tym przypadku jest wielowymiarowy, ponieważ po drugiej stronie stoi działalność, mająca własne hierarchiczne procesy decyzyjne i często wymagająca nieoczywistych rozwiązań. Transakcje w tym modelu zwykle tyczą się większej ilości towarów lub usług oraz wymagają długoterminowych umów, przez co relacja z klientem staje się dużo bardziej złożona. Sam proces sprzedaży jest znacznie wydłużony, często ze względu na ilość decydentów.

Powyżej przedstawione różnice znacząco wpływają na działania skutecznego marketingu, przez co wymagają zupełnie odmiennych koncepcji. Podejścia marketingowe firm B2B i B2C powinny różnić się w kwestii kanałów marketingowych, komunikatów marketingowych oraz procesu kupowania.

Marketing B2C - cechy

B2C polega na technikach marketingu zewnętrznego, a ich kanałem marketingowym jest reklama, marketing w mediach społecznościowych, telewizji, radiu. Celem jest, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, którzy mogą być potencjalnymi klientami. Najważniejsze w komunikacie marketingowym jest to, aby produkt lub usługa przedstawiona była w możliwie najatrakcyjniejszy sposób. Sam proces zakupu produktów i usług nie jest skomplikowany, ponieważ koncentruje się na generowaniu natychmiastowej sprzedaży.

Marketing B2B - cechy

Firmy B2B zazwyczaj opierają się na technikach marketingu przychodzącego, korzystając choćby z optymalizacji wyszukiwarek (tzw. SEO), czy marketingu e-mailowego, gdyż marketing ten musi dotrzeć do spersonalizowanych grup. Komunikaty skupiają się na przedstawieniu zalet, cech produktu lub usługi, a także wskazaniu korzyści, jakie może przynieść. Taki content trafia zazwyczaj do osób ze średniego lub wysokiego szczebla działalności, mające decydujący głos w ważnych aspektach dotyczących rozwoju biznesu. Przypomnijmy, że w tym przypadku proces zakupu jest znacznie dłuższy, bardziej rozbudowany, ponieważ często wymagają negocjacji, dyskusji, czy też skonstruowania odpowiedniej pod względem prawnym umowy. Dlatego też, tak ważne jest budowanie długotrwałych relacji, opartych na zaufaniu.

Dlaczego warto wybrać video marketing?

Przy temacie marketingu, nie sposób nie wspomnieć o video-marketingu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do jak największej grupy docelowej. Odbiorcy znacznie chętniej oglądają video, niżeli czytają artykuł, czy patrzą na statyczny obraz.

Wideo pomaga przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, zatrzymać go na dłużej, a w konsekwencji doprowadzić do interakcji i sprzedaży produktu lub usługi - przykładem są nasze animacje 2D, animacje 3D, animacje reklamowe, czy animacje explainer video.

Video marketing może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów - zaczynając od mediów społecznościowych, przez strony internetowe, e-maile, a kończąc na telewizji. Jest to elastyczne i niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe. Ten rodzaj reklamy może sprawdzić się zarówno w B2C jak i B2B, dając znakomite efekty, lecz i w tym przypadku występują pewne różnice. Jednak oprócz różnic, są także ogólne ramy, działania, które należy wykonać, bez względu na reprezentowany typ firmy.

Video marketing - od czego zacząć?

Na samym początku najważniejsze jest określenie konkretnej grupy odbiorców, zrozumienie ich potrzeb, a następnie dobór rodzaju treści, które będą na nich oddziaływać. Niezwykle istotnym jest określenie leadów, czyli własnych celów w zakresie marketingu video. Co chcesz osiągnąć poprzez ten rodzaj reklamy - zwiększenie zaangażowania klientów, sprzedaż produktu lub usługi, czy rozpowszechnienie popularności marki? Następnie należy wybrać rodzaj kanału, odpowiedniej platformy, na której zostanie umieszczone video. Może być to własna strona internetowa, media społecznościowe, czy choćby strony internetowe dotyczące konkretnej branży. Aby tego rodzaju marketing zakończył się sukcesem, koniecznym jest umieszczenie silnego wezwania do działania- tutaj również jest dowolność w kreowaniu tego rodzaju akcji, może być to wezwanie do odwiedzenia strony internetowej, zapisania się na listę mailową, kontakt z zespołem, a nawet podjęcia decyzji o zakupie reklamowanego produktu lub usługi. Do monitorowania efektów marketingowych najlepiej użyć narzędzi analitycznych, które pomogą zidentyfikować i ewentualnie poprawić obszary, które tego wymagają. W ten sposób można optymalizować działania, udoskonalić swój plan, a także monitorować statystyki, zapewniając tym samym najlepsze wyniki strategii marketingowej z wykorzystaniem video.

Różnice między marketingiem B2B a B2C - podsumowanie

Powyżej wskazane zostały ogólne ramy video marketingu, odpowiednie zarówno dla B2B jak i B2C, lecz równie ważna jest znajomość różnic, jakie wymagają oba te modele biznesowe.

Przede wszystkim, zważając na rodzaj odbiorcy, przekaz filmów B2B powinien być znacznie bardziej profesjonalny, merytoryczny, podczas gdy przy B2C filmy mogą być w większym stopniu emocjonalne i swobodne w swoim przekazie. Treści video B2B powinny zawierać przedstawienie konkretnych, technicznych aspektach produktu lub usługi, jego cechach i korzyściach z niego wynikających. W filmach B2C najważniejsze jest skupienie się na wizualnej atrakcyjności przedstawianych treści. Jak wcześniej wspomniano, wezwanie do działania jest niezbędne dla obu typów biznesowych, gdyż ma prowadzić do realnych profitów, jednak ich charakter różni się w zależności od B2B i B2C. W przypadku tych pierwszych, wezwanie do działania prowadzi najczęściej do odwiedzenia strony internetowej, czy też skontaktowania się z odpowiednim działem firmy, podczas gdy filmy B2C mogą zawierać wezwania do działania, które dają natychmiastowy efekt- zachęcają widzów do kupna czy subskrypcji usługi.

Podsumowując, B2B i B2C to dwa rodzaje modeli biznesowych, które mają kilka kluczowych różnic. Jak się jednak okazuje wideo marketing pozwala osiągnąć świetne rezultaty w oby przypadkach, docierając do szerszej grupy odbiorców i zwiększając konwersję zakupową.

Piotr Deryng
C.E.O.
Head of Production

Chciałbyś/Chciałabyś rozwinąć swój potencjał i odnieść sukces w biznesie ?
Pomożemy Ci osiągnąć cele, dzięki animacji video.

Opowiedz nam o swoim pomyśle, a dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej zrozumieć Twoje potrzeby i przygotować ofertę stworzoną specjalnie dla Ciebie.

ZMAKSYMALIZUJ EFEKTY

i wyłoń się spośród konkurencji

TOP Zadzwoń