Animacje i spoty reklamowe to niezwykle wszechstronne narzędzie marketingowe - przedsiębiorcy, właściciele firm i agencje marketingu wideo, coraz częściej używają ich do osiągania coraz lepszych wyników. Wszystkie działania marketingowe podejmujemy z konkretnego powodu. Tworzymy animacje komputerowe nie tylko dlatego, że są fajne, ale dlatego, że są świetnym narzędziem marketingowym.
Animowane filmy reklamowe pomogą w jasnym przekazaniu komunikatu i wartości firmy - bez względu na to, jak złożony jest produkt lub usługa.
W dalszym ciągu niewiele firm wykorzystuje animacje wideo w swoich kampaniach marketingowych, a to w dużej mierze z powodu braku wiedzy i błędnych wyobrażeń na temat procesu tworzenia.
Na szczęście dzięki takim przekonaniom firmy, które już korzystają z tego typu rozwiązań, osiągają oczywiste przewagi rynkowe. Przede wszystkim, lepiej komunikują się z potencjalnym klientem, pomagając mu w szybki i łatwy sposób zrozumieć, jak mogą mu pomóc i dlaczego to właśnie ich usługa lub produkt są dla niego tak istotne.
Dlatego w tym artykule omówimy krok po kroku, jak przebiega proces tworzenia animacji i spotów reklamowych.
Zanim zaczniemy, dobrze jest określić kluczowe informacje:
- Czy chcesz, aby animacja została wykonana w technologii 2D, czy 3D ?
(przykłady znajdziesz tutaj: Animacja 2D | Animacja 3D )
- Czy przewidujesz wykorzystanie lektora - głosu narratora, który będzie odpowiadał o produkcie lub usłudze w trakcie trwania spotu.
- Czy masz już własny pomysł na scenariusz / przebieg akcji, czy chcesz, aby to studio zaproponowało możliwe rozwiązania.
- Jaka jest preferowana długość animacji ? ( standardowo jest to od 30 do 60s w zależności od ilości informacji, jakie chcemy przekazać)
- Jakie są główne cele i założenia animacji ? Co chcemy osiągnąć i do kogo chcemy trafić ?
- Czy posiadasz przykłady animacji i spotów, które w szczególności przypadły Ci do gustu i mogłyby posłużyć jako inspiracja ?
- Na kiedy potrzebujesz gotowej animacji ? Zazwyczaj nie ma to kluczowego znaczenia, niemniej zdarza się, że firmy decydują się na stworzenie animacji na konkretne wydarzenie lub zaplanowaną datę emisji. Dobrze jest o tym wspomnieć już na samym początku. (Standardowy czas potrzebny na stworzenie animacji to 3,4 tygodnie)
W InfinitiArt wykorzystujemy ten etap, aby zapoznać się z pomysłem i potrzebami klienta. Zadać kluczowe pytania i upewnić się, że zaproponowane rozwiązania są właśnie tym, czego potrzebuje klient.
Po ustaleniu głównych założeń kolejnym krokiem jest stworzenie przekonującego scenariusza. To najlepszy etap na burzę mózgów i wymianę pomysłów ze studiem animacji.
To właśnie od tego będzie zależała finalna długość animacji oraz budżet, jaki musisz przeznaczyć na zrealizowanie określonych pomysłów. W InfinitiArt już na podstawie wstępnego opisu produktu lub usługi możemy pomóc w opracowaniu scenariusza, który następnie wspólnie omówimy i dostosujemy z klientem.
Rozpisujemy scenariusz na poszczególne sceny, szkice i obrazki, które mają za zadanie pomóc w wyobrażeniu sobie przebiegu akcji.
Jeśli przewidujesz wykorzystanie lektora jest to również najlepszy moment na przygotowanie dialogu. W zależności od tego, ile informacji chcesz przekazać za pomocą słów, również zależeć będzie długość animacji, a co za tym idzie jej finalna cena. Zwięzłość jest Twoim największym sprzymierzeńcem :)
Gdy już stworzymy niesamowitą narrację z potężnym przesłaniem, nadszedł czas na wybór odpowiedniego lektora. Ważna jest intonacja, styl i ton głosu. Muszą pasować i uzupełniać się wzajemnie z animacją/spotem. Żeby maksymalnie ułatwić ten proces, w InfinitiArt zajmujemy się wszystkimi formalnościami. Wyszukujemy najciekawsze propozycję głosów, które najlepiej oddają charakter animacji. Następnie przesyłamy do wyboru najlepszych kandydatów, a klient sam wybiera swojego faworyta.
Po finalnym ustaleniu scenariusza, do akcji wkracza zespół uzdolnionych grafików. W zależności, czy zdecydowaliśmy się na Animację 2D, czy 3D proces ten będzie wyglądał inaczej.
W przypadku animacji 2D sprawa jest nieco prostsza i pozwala szybciej zobaczyć finalne rezultaty. Na tym etapie kluczowe jest zaakceptowanie wyglądu i stylu kilku klatek kluczowych animacji. Po akceptacji graficy przechodzą do wprowadzania obiektów i kamer w ruch i przygotowania animacji finalnej.
W przypadku animacji wykonywanej w programie do grafiki przestrzennej najpierw zobaczymy jedynie uproszczony podgląd animacji, ale zawierający już zanimowane obiekty i kamery. Nie będzie posiadał jeszcze finalnego wyglądu (kolorów, tekstur i oświetlenia), ale w zupełności pozwala zapoznać się z przebiegiem akcji.
Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie wprowadzić zmiany i aktualizacje na dość wczesnym i nieinwazyjnym etapie produkcji, dużo dogodniejszym niż w przypadku zmian wprowadzanych w animacji finalnej. Taki proces zapewnia, że wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Proces tworzenia animacji jest wysoce techniczny i zależny od używanych narzędzi i programów. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Ostatnim etapem jest udźwiękowienie. W infinitiArt zazwyczaj proponujemy naszym klientom 3 wersję podkładu muzycznego do wyboru, które ostatecznie nadadzą charakter animacji.
Dodajemy również efekty dźwiękowe takie jak wybuchy, spadające krople, podmuchy wiatru i wiele wiele innych. Składamy całą animację w całość i narzucamy ostatnie efekty.
Czas potrzebny na stworzenie animacji w dużej mierze zależy od złożoności projektu i wymaganego poziomu szczegółowości. Niektóre zadania można wykonać bardzo szybko, podczas gdy inne wymagają dużo więcej czasu. Średni czas potrzebny na stworzenie 1 min animacji to około 3-4 tygodnie.
⦁ Założenia
⦁ Scenariusz
⦁ Lektor
⦁ Animatic
⦁ Animacja
⦁ Udźwiękowienie i Postprodukcja
(W przypadku animacji 2D etap Animatic zastępujemy stworzeniem wstępnych ilustracji oddającyh styl i charakter animacji, które przesłamy do akceptacji klienta.)